Projekt Virtualna stvarnost u Bibliobusu 2 plus (VR u BIB 2+)

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 24. 5. 2022.

Naša škola ugostila je knjižničara iz Bibliobusa Vladimira Vranješevića koji nas je upoznao s projektom Virtualna stvarnost u Bibliobusu 2 plus (VR u BIB 2+). Navedeni projekt proširenje je razvojnog Projekta Virtualna stvarnost u Bibliobusu 2 (VR u BIB 2) koji je nadograđen 2020. godine iz Projekta Virtualna stvarnost u Bibliobusu (VR u BIB) koji je započeo 2018. godine. Financiran je sredstvima Ministarstva kulture i medija RH, Vukovarsko-srijemske županije i Gradske knjižnice i čitaonice Vinkovci.

Projekt je namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola i provodi se putem edukativnih radionica, uz korištenje tehnologije za virtualnu stvarnost, u svim narodnim knjižnicama, osnovnim i srednjim školama Vukovarsko-srijemske županije te u Bibliobusu koji posjećuje i područne škole smještene u manjim ruralnim područjima. Na radionici su sudjelovali učenici četvrtog razreda s učiteljicom Ljubicom Lukić. Učenici i njihova učiteljica iskreno su se jako zabavili i zaključili da su radionica i uređaj za virtualnu stvarnost vrlo zanimljivi i poučni te bi se proučavanje svih scena moglo odužiti i na par sati.

Tijekom radionice u upotrebi je aplikacija kojoj je za rad potreban uređaj virtualne stvarnosti Oculus Quest. Specifikacija uređaja: Oculus Quest, 128 GB, uređaj dolazi s dva upravljača (kontrolera), adapterom za punjenje, baterijama za upravljače i okvirom za prilagodbu na lice. Aplikacija se može koristiti u zatvorenim i otvorenim prostorima, no nikako u prometnom okruženju. Za rad s aplikacijom poželjan je slobodan prostor za kretanje, ali nije nužan.

VR tehnologija u ovom projektu na inovativan način simulira sadržaje (scene) vezane uz Vukovarsko-srijemsku županiju iz kulture, znanosti, povijesti, zemljopisa, sporta itd., koji su prilagođeni učenicima osnovnih i srednjih škola.

Scene: Vučedolska golubica; Orion; Rimski carevi rođeni u Cibalama; Spačvanska šuma; Nogometna lopta i tenis u Županji; Mlin Suvara u Otoku; Josip (Josif) Runjanin; Antun Gustav Matoš; Lavoslav Ružička; Ilok; Željeznička pruga; Rijeka Dunav; Manifestacija Vinkovačke jeseni; Vukovarski vodotoranj; Crkva sv. Bartola u Novim Mikanovcima; Franjo Hanaman iz Drenovaca; Mamuti – Vinkovci; Gajde – slavonske; Teleportiranje po naseljima VSŽ-a; Cepelin (David Schwarz, Županja).

Želimo se zahvaliti knjižničaru Vladimiru Vranješeviću i Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci na prilici za sudjelovanje na ovoj odličnoj radionici.

Izvor: Tamara Radoš, knjižničarka

« Ožujak 2024 »