MARIJINI OBROCI – HUMANITARNA AKCIJA NAŠIH UČENIKA

Autor: Nada Ćosić, 20. 3. 2017.

Humanitarna udruga Marijini obroci (eng. Mary’s Meals) trenutno prehranjuje 1 187 104 djece u najsiromašnijim zemljama. Sa samo 120 kuna može se nahraniti jedno dijete tijekom cijele godine. Marijini obroci osiguravaju jedan kuhani obrok u školi, a većini djece to je često i jedini obrok u danu. Začetnik Marijinih obroka je Magnus MacFarlane-Barrow iz Škotske kojeg je 2010. godine CNN uvrstio na listu 10 junaka godine, a 2015. godine magazin Time proglasio ga je jednim od najutjecajnijih ljudi na svijetu.

Učenici Osnovne škole „Ivan Kozarac“ Nijemci pridružili su se velikom humanitarnom projektu Marijinih obroka te kroz aktivnosti i volontiranje uče kako zajedno preobraziti živote siromašne djece diljem svijeta. Voditelji projekta su vjeroučitelji Vladimir Antolović i Ljudevit Gačić i učiteljice hrvatskog jezika Silvija Landeka i Tonka Đurić. Na satima razrednih odjela učenici su pogledali dokumentarni film Dijete 31 koji ih je potaknuo na razmišljanje kako pomoći drugoj djeci. Od veljače do lipnja u učionicama vjeronauka i hrvatskog jezika traje Akcija 3 u 1, a to znači da naši mali volonteri Marijinih obroka:

1. slijedeći postulat sv. Franje, zaštitnika ekologije, recikliraju boce i čepove te time promiču odgovornost prema vlastitom okolišu;

2. prikupljeni novac od prodaje boca uplatit će se Marijinim obrocima;

3. prikupljeni čepovi donirat će se Udruzi oboljelih od leukemije i limfoma koja novcem od prodaje čepova pomaže oboljelima u kupnji lijekova i pomagala.

Za vrijeme korizme pokrenuta je i akcija Ostavi se loše navike uz Marijine obroke. Tijekom korizme učenici su odlučili odreći se barem jednog slatkiša ili grickalice te taj novac staviti u kasice Marijinih obroka koje se nalaze u učionicama vjeronauka i hrvatskog jezika. Kako bi se učenici više informirali o radu Marijinih obroka, učenici 5.a razreda istražili su zemlje u kojima djeluju Marijini obroci, a Laura Mendeš, Magdalena Spaić i Robert Flanjak, mali volonteri Marijinih obroka iz 6.b razreda, uredili su pano u hodniku škole. Učiteljica Suzana Tomašević i učenici 8.a i 8.b razreda pripremili su odličan podsjetnik za sudjelovanje u humanitarnoj akciji ukrasivši pano kolažima fotografija udruge Marijinih obroka.

Ako želite više saznati o Marijinim obrocima, posjetite stranicu www.marysmeals.hr ili u Verbumu potražite knjigu Baraka koja je nahranila milijun djece od čije se prodaje novac također uplaćuje Marijinim obrocima. Ako želite pogledati dokumentarni film Dijete 31, dostupan je na YouTube stranici Marijinih obroka.

Magnus MacFarlane-Barrow je rekao: „Marijini obroci su niz malih djela ljubavi. Ako ujedinite sve te male žrtve, stvara se nešto prekrasno.“ Ovom prilikom pozivamo sve naše mještane da nam se pridruže u humanitarnim akcijama za Marijine obroke koje traju do lipnja! Pridružite se našim učenicima koji svojim dobrim djelima žele promijeniti nečiji svijet!

Tonka Đurić, učiteljica hrvatskog jezika

VOLONTERI MARIJINIH OBROKA

Znaš li što je volontiranje? Sigurno si sada zamišljen/a dok pokušavaš pronaći pravi odgovor kako objasniti riječ volontiranje. Koliko god bismo pokušavali pronaći pravo objašnjenje, nećemo uspjeti. Volontiranje nije samo riječ koju opisujemo – to je veliko dobro djelo!

Mnogi ne znaju što je to, kada je nekome potrebna pomoć, uvijek traže izgovore. Kada volontiraš, osjećaš se sretno i ispunjeno, zato što znaš da si nekome pomogao, možda čak i spasio život. Želiš li i ti osjetiti taj osjećaj?

Ako želiš, pridruži nam se, sudjeluj u humanitarnoj akciji Marijinih obroka i budi dio onih ljudi koji svojim dijelima mijenjaju svijet. Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu!

Ivona Manojlović, 7. b

MARIJINI OBROCI  – KAKO MOŽEMO POMOĆI?

U današnje vrijeme napretka tehnologije, izuma, kad se čini da ništa nije nemoguće, u svijetu ima mnogo potrebitih ljudi. Ti ljudi nemaju ni ono osnovno za život – pitku vodu i komad kruha.

Pitajmo se kako im možemo pomoći? Do nas učenika stigla je divna brošura Marijinih obroka. Brošura koja nam pokazuje kako s vrlo malo financijskih izdataka možemo mnogo pomoći. Toj djeci nije kao nama koji samo razmišljamo kako dobiti najnoviji mobitel, najskuplje tenisice ili markiranu odjeću. Njima je na umu doći do komadića kruha kako ne bi gladni išli u školu – ako uopće imaju sreće ići u školu! Današnja djeca ne bi trebala tako živjeti! Ni jedno dijete ne bi trebalo biti gladno! I zato ću pomoći kako god mogu!

U našoj školi skupljaju se plastične boce, a nakon prodaje zarađeni novac darovat ćemo Marijinim obrocima. Do sada sam ih redovito nosila s tatom pa smo odmah kupili hrpu slatkiša ne razmišljajući da za te novce možemo spasiti život! Od sada se boce skupljaju za plemenit cilj – da ni jedno dijete ne bude gladno!

Magdalena Spaić, 6. b

Baraka koja je nahranila milijun djece, knjiga

Dijete 31, dokumentarni film

Magnus MacFarlane-Barrow, osnivač Marijinih obroka

Marijini obroci 4

Prikupljamo boce i čepove!

Zarađeni novac od prodaje boca uplatit će se Marijinim obrocima!