Hrvatski jezik – jedan od 24 službena jezika Europske unije

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 2. 10. 2023.

Tijekom rujna učenici 5. b i 7. a razreda pridružili su se eTwinning projektu „Moj jezik, materinji“ tako što su s učiteljicom hrvatskog jezika Tonkom Đurić obilježili Europski dan jezika 26. rujna 2023. godine. To isto su s učiteljicom hrvatskog jezika Silvijom Landekom učinili i učenici 6. razreda tijekom Sata razrednika.

Cilj projekta je istaknuti važnost očuvanja materinskoga jezika – jezika naše pismenosti, kulture i identiteta te svih njegovih narječja i dijalekata. Učenici su istražili značenje pojmova: hrvatski standardni jezik, narječja, govori, materinski jezik, drugi jezik, jezik nacionalnih manjina, razgovorni jezik, jezik književnosti.

U prilogu pogledate u kojim su sve aktivnostima naši učenici sudjelovali kako bi obilježili ovaj dan.

S obzirom na to da je drugi cilj projekta promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe, koju treba njegovati i sačuvati, na Europski dan jezika učenici 5. b razreda su se upoznali s 24 službena jezika Europske unije i saznali da je i hrvatski jezik jedan od službenih jezika europske unije. Ukrasili su i napisali pozdrav Dobro jutro! na svim službenim jezicima. Uz pomoć Google prevoditelja provjerili su izgovor. Zaključili su kako su određeni jezici slični i saznali da većina europskih jezika pripada trima velikim skupinama: germanskoj, romanskoj i slavenskoj, ali da postoje i druge skupine jezika.

Obilježavanju Europskog dana jezika pridružili su se i učenici 7. a razreda. Žutom i plavom bojom ispisali su riječ mir na službenim jezicima Europske unije i plakat ukrasili ukrajinskom zastavom. Kako učenici analiziraju službu riječi u rečenici, tako je osmišljen  naslov plakata za izravni objekt: Želimo mir!

Po završetku aktivnosti uređen je pano na hodniku u školi i u kabinetu hrvatskog jezika te ponovili pozdrave na 24 službena jezika uz pomoć kviza u Wordwallu.

Razrednica Silvija Landeka održala je kratko predavanje o zanimljivostima europskih jezika i upoznala učenike o podrijetlu hrvatskoga jezika. Nakon toga slijedio je rad u skupinama: djevojčice su istraživale koji jezici pripadaju romanskoj skupini jezika, a dječaci su istraživali koji jezici pripadaju germanskoj skupini jezika, potom su na izdvojenim jezicima istraživali kako se kaže Dobar dan! jer pozdravom započinje svaka komunikacija.

Izvor: Tonka Đurić i Silvija Landeka, učiteljice hrvatskog jezika