> ERASMUS +
ERASMUS+ projekt "Znanje nas veže i spaja"

Erasmus+ projekta „Znanje nas veže i spaja“

Nacionalna agencija „Agencija za mobilnost i programe Europske unije“ odlučila je našoj školi dodijeliti bespovratna sredstva u skladu s uvjetima utvrđenima u Posebnim uvjetima, Općim uvjetima i ostalim prilozima Ugovoru za: projekt pod naslovom: Znanje nas veže i spaja u okviru programa Erasmus+, Ključna aktivnost 1.: Mobilnost u svrhu učenja za pojedince.

Zašto smo aplicirali na Erasmus+ natječaj

Prisustvujući sastancima koje su organizirale škole koje su sudjelovale u Erasmus projektima i slušajući njihova pozitivna iskustva i koristi koje su imali od sudjelovanja u projektu, uvidjeli smo kako bi i naša škola mogla imati velike koristi od sudjelovanja u jednom takvom projektu. Analizom rezultata upitnika „Samovrednovanje rada škole 2020./2021.“ i ankete provedene među odgojno-obrazovnim djelatnicima škole zaključili smo da postoji potreba za povećanjem informacijsko komunikacijskih kompetencija naših učenika i uključivanjem u međunarodne projekte.

Suvremena nastava zahtjeva poznavanje i aktivno korištenje digitalnih alata. Cilj nam je poboljšati i unaprijediti digitalne i jezične kompetencije učitelja i učenika te na taj način doprinijeti unaprjeđenju obrazovnog procesa.

Smatramo kako bi nam ovaj projekt, sadržajima koje nudi, mogao pomoći u ostvarivanju našeg cilja. U konačnici, želimo bolje obrazovne rezultate naših učenika i bolji uspjeh na natjecanjima.

Ciljevi:  Što želimo postići provedbom projekta

Sudjelovanjem u projektu steći ćemo znanja i vještine za aktivnu i učinkovitu upotrebu digitalnih alata u nastavi. Ta znanja prenijet ćemo na ostale članove kolektiva te na taj način pridonijeti poboljšanju nastavnog procesa i motivaciji učenika naše škole.

Nova znanja i vještine omogućit će nam uvođenje kreativnijih metoda i načina podučavanja. S obzirom na to da je većina digitalnih alata na engleskom jeziku vidimo i priliku za jačanje jezičnih kompetencija iz engleskog jezika. Dobre jezične kompetencije preduvjet su za sudjelovanje u međunarodnim projektima. Napravit ćemo novu eTwinning grupu našeg projekta i uključiti naše učenike kako bi razvili svoje digitalne i jezične vještine.

Smatramo da će se razvojem ovih kompetencija više učitelja uključiti u sudjelovanje u eTwinning projektima koji utječu na motivaciju učenika za učenje stranih jezika. Očekujemo da će naši učenici nakon projekta postići bolje obrazovne rezultate i bolji uspjeh na natjecanjima.

Provedba:  Koje ćemo aktivnosti provoditi

Inozemne tečajeve pohađat će 4 učitelja. Tečajevi će se održavati Španjolskoj (Barcelona, Tenerifi), Islandu (Reykjavik) i Malti u trajanju od 6 do 10 dana, ovisno o tečaju. Svrha tečajeva je poboljšanje nastavnog procesa razvijanjem digitalnih i jezičnih kompetencija učitelja.

Po završetku edukacija, organizirat ćemo radionice na kojima ćemo stečena znanja prenijeti ostalim kolegama učiteljima. U školski kurikulum i predmetne kurikulume uvrstit ćemo nove metode i načine poučavanja i učenike uključiti u nove eTwinning projekte kako bi učenicima naše škole prenijeli znanja o novim digitalnim alatima te na taj način poboljšali njihove digitalne i jezične vještine. O provedenim aktivnostima u školi izvijestiti ćemo i lokalnu zajednicu. Sadržaje našeg projekta objavit ćemo na Županijskim stručnim vijećima osnovnih škola Vukovarsko-srijemske županije. Objavit ćemo stručni članak na međunarodnoj eTwinning platformi. Sve aktivnosti projekta prezentirat ćemo na mrežnoj stranici škole.

Rezultati: Kakve rezultate očekujemo od projekta

Očekujemo da ćemo nakon projekta poboljšati i unaprijediti digitalne kompetencije te na taj način pridonijeti poboljšanju kvalitete izvođenja nastave i motivaciji učenika te da ćemo razvojem jezičnih kompetencija biti spremniji za sudjelovanje u međunarodnim projektima kako bi i učenici povećali jezične kompetencije. Izradit ćemo javne e-radionice kroz koje će se učenici i drugi korisnici moći osposobljavati za razne korisne digitalne vještine. Očekujemo da ćemo projektom motivirati i ostale odgojno-obrazovne djelatnike na aktivno korištenje digitalnih alata u nastavi te sudjelovanje u međunarodnim aktivnostima, posebice na međunarodnoj eTwinning platformi. Očekujemo da će naši učenici nakon projekta postići bolje obrazovne rezultate i bolji uspjeh na natjecanjima. Očekujemo da ćemo kroz pozitivno iskustvo ove projektne aktivnosti lakše pristupiti novim ERASMUS projektima te da ćemo time povećati kvalitetu rada.