A board game is not lame

Global School Play Day

Autor: Antonija Filipović, TONKA ĐURIĆ, 7. 2. 2020. 12:06

U sklopu eTwinning projekta „A Board Game is Not Lame“ održavaju se razne aktivnosti za učenike. Osnovna škola „Ivan Kozarac“, Nijemci pridružila se međunarodnom danu igranja pod nazivom Global School Play Day u organizaciji pedagoginje Antonije Filipović, knjižničarke Gorane Hasel i učiteljice hrvatskog jezika Tonke Đurić. Društvene igre prilika su za razvijanje kognitivnih vještina poput pamćenja, vještine rješavanja problema i snalaženja u složenim situacijama, razvijaju socijalnu inteligenciju i komunikacijske vještine, a na kraju svega ne treba zaboraviti koliko razvijaju zabavnu atmosferu! 😊

Igra omogućuje stjecanje vještina koje su potrebne za uspješno razvijanje u odraslu osobu. Psiholog Peter Gray održao je govor na TEDx konferenciji 2014. o problemu današnje djece koja se sve manje igraju i koliko se to negativno odražava na njihov razvoj. Njegov govor motivirao je nekoliko američkih učitelja koji se odlučili organizirati prvi Global School Play Day. Prve godine, 4. veljače 2015. godine, sudjelovalo je 65 000 učenika. Samo pet godina kasnije, 5. veljače 2020. godine, sudjelovalo je 563 000 učenika iz 75 zemalja.

Pod "više" pogledajte videozapis kako je izgledao Global School Play Day u našoj školi! 😊

Projektni dan u našoj školi

Autor: Antonija Filipović, TONKA ĐURIĆ, 17. 1. 2020. 11:55

Dana 11. siječnja 2020. u našoj se školi održao projektni dan koji je proveden u ugodnoj atmosferi njegujući sportski i natjecateljski duh te timski rad i socijalne vještine igrajući sportske i društvene igre. Učenici su imali priliku sudjelovati u starim sportskim igrama poput povlačenja užeta, skakanja u vrećama, nošenja jajeta u žlici te skoka u dalj organiziranim u školskoj dvorani pod vodstvom učiteljice Tjelesne i zdravstvene kulture Blaženke Pocrnje, a u suradnji s drugim predmetnim učiteljima. U nekoliko učionica naše škole organizirali smo prostor za igranje društvenih igara u okviru eTwinning projekta „A board game is not lame“ u koji su uključene knjižničarka Gorana Hasel, pedagoginja Antonija Filipović te učiteljica Hrvatskog jezika Tonka Đurić. Uz pomoć brojnih predmetnih učitelja i učenika, prikupile su se različite društvene igre te se prostor napunio dobrim raspoloženjem. Učionice su vrvjele učenicima koji su zainteresirano igrali igre kao što su Slikorječje, Activity, Tik Tak Buum, Riječ na riječ, Pictionary, Čovječe ne ljuti se, Boogle, Pogodi tko, Twister, Uno, 5 sekundi, Zemlja rizika itd. Uz smijeh, ciku i druženje učenici su kroz igru razvijali vještine kritičkog mišljenja, samostalnosti, timskog rada, poštenog igranja, čitanja, pamćenja i brojne druge.

Veselimo se sljedećem projektnom danu!