Radni sastanak u Nijemcima s projektnim partnerima iz Katoličkog školskog centra „Sveti Franjo", Tuzla

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 13. 11. 2023.

Kako je dogovoreno, tako je i 9. studenog 2023., četvrtak, s početkom u 9 sati započeo radni sastanak članova projektnog tima u prostoru školske knjižnice. Sastanku su nazočili direktorica Žana Altumbabić, tajnik Dražan Divković, učiteljica zemljopisa Borjana Petrović, učitelj povijesti Ivica Kovačević i učiteljica engleskog jezika Manda Habul kao predstavnici Javne ustanove Osnovne škole "Sveti Franjo", Tuzla te ravnateljica Tatjana Knežević, tajnica Ines Sedmak, voditelj računovodstva Martin Lovretić, pedagoginja Antonija Filipović Bjelobradić, učiteljica hrvatskog jezika Tonka Đurić, učiteljica likovne kulture Marija Mendeš i učiteljica prirode i biologije Gordana Kragulj kao predstavnici Osnovne škole „Ivan Kozarac“, Nijemci. Tijekom sastanka razgovaralo se o tijeku i realizaciji projekta Obnova školske infrastrukture Javne ustanove Osnovne škole "Sveti Franjo", Tuzla i Osnovne škole „Ivan Kozarac“, Nijemci, koji je dio Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Naše cijenjene goste upoznali smo s Općinom Nijemci te smo ih proveli po nijemčanskim znamenitostima, a potom smo se zajedno uputili na izlet u Ilok. Detaljnije pogledajte u prilogu.

Našim partnerima predstavljena je mala i velika školska dvorana, školska knjižnica, učionica s interaktivnim ekranom i vanjski prostor Osnovne škole „Ivan Kozarac“, Nijemci. Prilikom predstavljanja partneri su upoznati s posljedicama dviju oluja koje su na nekoliko mjesta oštetile školske prostorije koje su pravodobno sanirane tako da je nastava počela na vrijeme i bez poteškoća.

Poslije sastanka u školi članovi projektnog tima posjetili su načelnika Vjekoslava Belajavića te je na radnoj kavi predstavljen projekt Katoličkog školskog centra „Sveti Franjo" u Tuzli i Osnovne škole „Ivan Kozarac“, Nijemci, a također se razgovaralo o tome da se suradnja nastavi u budućnosti.

Nakon susreta s načelnikom predstavnica Turističke zajednice Općine Nijemci Monika Subotić predstavila je povijest i kulturne znamenitosti Općine Nijemci tijekom obilaska središnjeg parka, crkve svete Katarine Aleksandrijske i Zavičajnog muzeja „Luka Natali“ u prostoru Pastoralnog centra.

Susret projektnih partnera završio je obilaskom grada Iloka, sjedišta Nikole Iločkog, najmoćnijeg ugarskog i slavonskog velikaša, ali i bosanskog kralja. U najistočnijem gradu Hrvatske prošetali su po srednjovjekovnoj jezgri Iloka u kojoj su i danas: tvrđava, crkva i samostan, dvorac-muzej, park perivoj, turski spomenici iz vremena Sulejmana Veličanstvenog: turbe i hamam, razgledali su jedan od najvećih i najstarijih vinskih podruma u ovom dijelu Europe, iločke „Stare podrume“, i razgledali crkvu sv. Ivana Kapistranskog.

Susret projektnih partnera uspješno je realiziran s nadom u ponovnu buduću suradnju!

Izvor: Tonka Đurić, učiteljica hrvatskog jezika, Antonija Filipović Bjelobradić, pedagoginja