Radionice u sklopu Festivala djece 2023. godine

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 13. 12. 2023.

Učenici 6. a i 8. a razreda sudjelovali su tijekom listopada i studenoga 2023. godine na radionicama Udruge za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator. Radionice su na satima razrednika i satima hrvatskoga jezika provodile pedagoginja Antonija Filipović Bjelobradić, razrednica 6. a razreda Silvija Landeka i razrednica 8. a razreda Tonka Đurić. Učenici 6. a razreda pogledali su s razrednicom kratkometražne filmove „Najbolji prijatelj“ (Filmski klub E. T. (Ekipa Tomislav); Osnovna škola kralja Tomislava, Našice, 9'52'') i „Bez veze“ (Videoskupina Učeničkog doma Ugostiteljsko-turističke škole Osijek, Osijek, 9'58''), a s pedagoginjom film „Nismo znali za Hrvatsku“ (Filmska skupina OŠ Strahoninec, 8'39'). Na satu hrvatskog jezika učenici 8. a razreda su s razrednicom pogledali kratkometražni film "Trčanje" (Osnovna škola Bijelo Brdo, 3'59''). Nakon gledanja svakoga filma, pedagoginja i razrednice su s učenicima provele radionice prema nastavnim pripremama udruge Alternator. Na ovaj način obilježili smo Međunarodni dan dječjih prava (20. studenoga). Više o tome pogledajte u prilogu.

U svim radionicama radilo se na glavnim ishodima radionica. Učenici 6. a razreda su kroz filmove „Najbolji prijatelj“ i „Bez veze“ upoznati s volontiranjem, prosocijalnim ponašanjem, prednostima i nedostatcima korištenja suvremene tehnologije. Učenike se poticalo na razumijevanje da nam korištenje tehnologije treba za svakodnevno funkcioniranje, ali da bismo trebali obratiti pozornost na prekomjerno korištenje.

Učenici 6. a razreda pod satom razrednika pogledali su kratkometražni film „Nismo znali za Hrvatsku“ te su sudjelovali u radionici „Priča o jednom jedinstvenom i jednoj jedinstvenoj tebi“. U ovom filmu djeca iz Ukrajine govore o svom iskustvu izbjeglištva. Učenici su nakon gledanja filma podijelili svoje dojmove o pogledanom te su dijelili vlastita iskustva i prijedloge kako pomoći osobama koje se moraju prilagoditi novoj sredini, ljudima, običajima i sl. Učenici su učili o toleranciji, a potom su se prisjetili svoje životne priče – rođenja, odrastanja, raznih trenutaka i osoba koje su zatim zabilježili. U zadnjoj aktivnosti međusobno su si pisali ono pozitivno i zanimljivo što znaju jedni o drugima.

Učenici 8. a razreda na satu hrvatskog jezika pogledali su kratkometražni film „Trčanje“. Poslije gledanja filma zapisali su svoje razmišljanje i dojam koje su povezali s pjesmom Milivoja Slavičeka "Ljudi imaju".

Milivoj Slaviček u svojoj pjesmi napisao je što to sve ljudi imaju u svome životu, a na kraju je zaključio da samo sebe nemaju. Smatram da bi svatko trebao pogledati ovaj film jer nas na neki način potiče da se krenemo baviti nekom aktivnošću i tako pronađemo sebe u sportu.

(Učenica Nina C.)

Izvor: Antonija Filipović Bjelobradić, pedagoginja; Silvija Landeka, razrednica 6. a; Tonka Đurić, razrednica 8. a