„Bajkoviti petak“ - integrirani nastavni dan u 4.razredu

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 23. 3. 2023.

U petak 17.ožujka 2023. godine u okviru svoje stručno-pedagoške prakse studentica 4. godine Učiteljskog studija na Sveučilištu u Slavonskom Brodu Monika Klem i učiteljica 4. razreda matične škole u Nijemcima Sonja Božičević osmislile su i pripremile integrirani nastavni dan na temu bajki.

Petak je nazvan „Bajkoviti petak“ i obogaćen je mnogim sadržajima vezanim uz bajke. Kroz čitav nastavni dan izmjenjivale su se različite zanimljive aktivnosti koje možete pogledati pod "više".

Učenici su najprije upoznali igrokaz „Muke po bajkama“ autorice Kristine Barić u kojem su susreli mnoge poznate junake bajki. Uvježbavali su izvedbu igrokaza kostimirani prigodnim detaljima.

Uslijedio je sat matematike prilikom kojega su svi zadatci bili „bajkovitog“ sadržaja, a njihova rješenja donosila su naslove poznatih bajki.

Zatim su se učenici okušali u pisanju vlastitih bajki. Skupine su od učiteljica dobile zadane likove i pristupile osmišljavanju sadržaja bajke. Novu bajku su zatim i dramatizirali.

Likovna aktivnost ovoga petka obuhvatila je crtanje svog lika iz bajke, a crteži su nam poslužili za izradu plakata kojima su skupine predstavile bajku. Bajkama su osmišljeni i zanimljivi naslovi: Zli plan, Opasna šuma, Hrabri vitez i sirena, Pustolovine malog dječaka.

Dan je završio gledanjem bajke braće Grimm „Šest labudova“.

Sve ove dinamične aktivnosti i zanimljive bajke učinile su da nam dan doslovno proleti.

Pripremila: Sonja Božičević, učiteljica 4. razreda

Izvor: Sonja Božičević, učiteljica razredne nastave