Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 27. 3. 2023.

Ujutro dana 22. ožujka 2023. godine, osmi razredi krenuli su u posjet Vukovaru uz pratnju razrednice Marije Mendeš i učitelja povijesti Josipa Rosandića. U dvorište Memorijalnog centra Domovinskog rada Vukovar stigli su oko 8:00 sati, na doručak koji je bio pripremljen u restoranu Istra koji pripada Memorijalnom centru. Poslije su u istom kompleksu poslušali predavanje o Domovinskom ratu. Cijelo prijepodne i poslijepodne je bilo namijenjeno obilasku raznih memorijalnih lokacija u Vukovaru. Učenici su naučili brojne informacije o Domovinskom ratu te su se upoznali s kulturnom i povijesnom baštinom toga kraja.

U prilogu vijesti pogledajte i pročitajte što su sve naši učenici obilazili te u kojim aktivnostima su sudjelovali.

Cijelo prijepodne bilo je namijenjeno obilasku memorijalnih lokacija kao što su Memorijalno groblje, Spomen dom Ovčara, Masovna grobnica Ovčara, Memorijalna bolnica, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti i ostalim lokacijama na kojima su se vodile bitke za Vukovar. Nakon povratka u Memorijalni centar razgledali su postav Memorijalnog centra Domovinskog rada uz kratko predavanje bojnika Anđelka Batinića. U 14:00 imali su pauzu za ručak te predavanje pod nazivom Škola mira. Priliku za pokazati što su zapamtili u obilasku Vukovara imali su u kvizu znanja, na kojem su osvojili 3. mjesto.

Poslijepodne je bilo rezervirano za obilazak kulturnih sadržaja grada Vukovara, a jedno od najpoznatijih je zasigurno Muzej vučedolske kulture, kao i Gradski muzej Vukovar. Na samom kraju programa imali su priliku ići u obilazak crkve sv. Filipa i Jakova, nakon čega su se zaputili kući. Ovakav tip terenske nastave ima za cilj potaknuti mlade na promišljanje o važnosti održavanja međusobnog mira i poštovanja, ali i održati spomen na žrtve koje su osigurale slobodu. Posjet Vukovaru ovim osmašima sigurno će ostati u dugom i lijepom sjećanju!

Izvor: Marija Mendeš, razrednica 8. a razreda