Primjena kompetencija stečenih na Erasmus+ usavršavanju u sklopu Erasmus projekta „Znanje nas veže i spaja“

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 19. 6. 2023.

Nastavno na usavršavanje učitelja u sklopu Erasmus+ projekta „Znanje nas veže i spaja“ financiranog sredstvima Europske unije, učitelj informatike je tijekom ove školske godine primjenjivao stečene vještine rada s digitalnim alatima kako bi unaprijedio digitalne vještine učenika. Učenici koji pohađaju izbornu nastavu Informatike u nastavi su koristili Google i Microsoft office digitalne alate. Formirane su razredne Microsoft Teams grupe za međusobnu suradnju i komunikaciju kako bi nastava učenicima bila kvalitetnija i zanimljivija.

U prilogu je objašnjeno što su sve učenici izrađivali i u kojim su aktivnostima sudjelovali, a možete vidjeti i primjere nekih aplikacija koje su izradili naši učenici u programskom jeziku Python.

Metode poučavanja i digitalni alati u online okruženju omogućili su našim učenicima sudjelovanje  u globalnom pokretu  Hour of Code gdje su stekli vještine programiranja. Naši učenici razredne nastave koji pohađaju izbornu nastavu Informatike stekli su vještine vizualnog programiranja, dok su učenici predmetne nastave koji pohađaju izbornu nastavu Informatike stekli vještine programiranja u programskom jeziku Python. Učenici su učili, rješavali kvizove i zadatke u online okruženju na platformama Google i e-sfera.

Učitelj je s učenicima održao radionice programiranja i izrade digitalnih sadržaja (digitalni stripovi, prezentacije, programiranje igrica, simulacija i animacija), a učenici su imali zadatak izraditi digitalne radove koje su objavljivali u razrednim Teams grupama u kojima međusobno vrednuju svoje radove.

Stečene digitalne kompetencije na Erasmus+ edukacijama pokazale su se učinkovitima u motiviranju učenika i kreativnom stvaranju digitalnih radova pa će ih učitelj koristiti u nastavi i sljedeće školske godine.
Učitelji i učenici pozvani su da se pridruže eTwinning zajednici registracijom na ESEP platformi i prijavom za sudjelovanje u aktivnostima međunarodne suradnje s europskim školama, a sve s ciljem pomoći učenicima u razvoju digitalnih i jezičnih vještine.
Digitalni radovi naših učenika objavljeni su na školskom eTwinning projektu.

Izvor: Željko Dujmović, učitelj informatike