Posjet učenika osmih razreda Pakracu, Lipiku i Okučanima

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 10. 11. 2023.

Jednodnevna terenska nastava „Posjet učenika osmih razreda Pakracu, Lipiku i Okučanima” realizirana je 6. studenog 2023. Osmaši su pošli u ranim jutarnjim satima u Pakrac, u pratnji svojih razrednika, učiteljice Tonke Đurić i učitelja Josipa Rosandića. Učenici su sudjelovali u brojnim aktivnostima: obišli su policijsku postaju u Pakracu gdje se svake godine obilježava početak Domovinskog rata, posjetili su selo Kusonje, poslušali su predavanje „Domovinski rat na pakračkom području”, posjetili su crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije, pakrački glavni trg gdje se nalazi spomenik palim borcima iz Drugog svjetskog rat, Muzej grada Pakraca te Muzej vojne i ratne povijesti, Državnu ergelu u Lipiku, Toplice u Lipiku i spomen-obilježje braniteljima poginulima u akciji Bljesak u Okučanima.

Terenska je nastava uspješno ostvarena te će zasigurno učenicima ostati u trajnom sjećanju.

Po dolasku u Pakrac učenici su obišli policijsku postaju u Pakracu gdje se svake godine obilježava početak Domovinskog rata, a zatim su posjetili selo Kusonje gdje se dogodio jedan od najtežih zločina u Domovinskom ratu kada su na Malu Gospu, 8. rujna 1991., ubijena dvadesetorica pripadnika bjelovarske A satnije Zbora narodne garde.

U Dvorani “Dr. Ivana Šretera”, nazvanoj po "hrvatskom Gandhiju“, liječniku koji je poznat kao domoljub i mirotvorac, poslušali su predavanje „Domovinski rat na pakračkom području” koje je održao Tomislav Novinc, predsjednik Udruge djece branitelja.

Nakon ručka i kratkog odmora uz stručno vodstvo Gabriele Sabo Seleši, voditeljice Turističke zajednice grada Pakraca, učenici su upoznali kulturnu baštinu Pakraca, posjetili su crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije, pakrački glavni trg gdje se nalazi spomenik palim borcima iz Drugog svjetskog rata, djelo hrvatskog kipara Vanje Radauša, koji je učenicima poznat po pjesmi Ova je zemlja Hrvatska koja se obrađuje u 6. razredu, spomen-obilježje poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu i zgradu stare općine (najstariju zgradu u Pakracu), sjedište TZ grada Pakraca.

Učenici su zainteresirano slušali djelatnika Muzeja grada Pakraca o prvoj kovnici novca u Pakracu, ali i u Hrvatskoj, o slavonskom banovcu, na kojem se po prvi put pojavljuje simbol kune koja se danas nalazi na grbu Republike Hrvatske i na grbu Pakraca. Mnogi su učenici naučili kovati slavonski banovac i tako sa sobom ponijeli originalan suvenir koji su sami izradili.

Poslije Muzeja grada Pakraca posjetili su Muzej vojne i ratne povijesti gdje su tijekom predavanja prošetali kroz povijesna razdoblja templara, turskih osvajanja, Trenkovih pandura, Prvog i Drugog svjetskog rata i Domovinskog rata.

Nakon Pakraca učenici su posjetili Državnu ergelu u Lipiku, Toplice u Lipiku i spomen-obilježje braniteljima poginulima u akciji Bljesak u Okučanima.

Jednodnevna terenska nastava uspješno je realizirana prema planu u pratnji učiteljice hrvatskog jezika Tonke Đurić, razrednice 8. a razreda, i učitelja povijesti Josipa Rosandića, razrednika 8. b razreda.

Izvor: Tonka Đurić, učiteljica hrvatskog jezika