Aktivnosti knjižnice

Noć knjige u našoj školi

Autor: Antonija Filipović Bjelobradić, 5. 5. 2023.

Dana 22. travnja obilježava se Dan hrvatske knjige, odlukom Sabora Republike Hrvatske od 1996. godine, u spomen na Marka Marulića koji je toga datuma 1501. godine dovršio Juditu, a 23. travnja obilježava se Svjetski dan knjige i autorskih prava. Tih dana organizira se manifestacija Noć knjige koju smo mi održali i u našoj školi. Raznovrsni program uključivao je učenike razredne i predmetne nastave s kojima je radila naša školska knjižničarka Ana Miškulin. Tema ovogodišnje Noći knjige bila je umjetna inteligencija.

Kako nam je bilo na navedenim radionicama i kakvi radovi su nastali možete pogledati na fotografijama.

Učenici 1., 2. i 3. razreda sudjelovali su na radionici Priča o robotima gdje im je knjižničarka pročitala priču Roboti Kašmira Huseinovića nakon koje su porazgovarali o robotima koji je pojavljuju u priči i njihovim zadaćama. Zaključili su da je robote osmislio čovjek i da oni pomažu ljudima u obavljanju svakodnevnih poslova. Nakon priče i razgovora svaki učenik je osmislio svog robota kojemu je dao ime i osmislio zadatke koje će obavljati pa su tako nastali raznovrsni roboti sa zanimljivim zadacima.

Učenici 4. razreda sudjelovali su na radionici Nova stara priča gdje su odabrali već poznato lektirno djelo ili njima dragu priču u čiji sadržaj su dodali nove likove , robote ili neke druge zanimljive strojeve kojima su izmijenili sadržaj već poznatog djela ili priče i tako ispisalo novo i zanimljivo poglavlje.

Učenici 6. razreda sudjelovali su na radionici Budi i ti autor knjige gdje su uz pomoć programa Storyjumper izradili svoju online knjigu.

Dio učenika 5., 6., 7. i 8. razreda sudjelovao je na radionici Robot Knjigoljubac. Uz veliku pomoć nastavnice likovne kulture Marije Mendeš i učenika navedenih razreda nastao je Robot Knjigoljubac koji je za vrijeme Noći knjige krasio hol škole i pozivao na radionice.

Izvor: Ana Miškulin, knjižničarka